Valorant Nedir?

Valorant Nedir?

Vakit geçirmenin ve eğlenmenin en güzel yollarından birisi de bilgisayar oyunlarıdır. Valorant nedir başlığı altında sizlere dünyanın konuştuğu bir bilgisayar oyunundan söz edeceğiz. Sevilen yapımcılardan birisi olan Riot Games’in tüm dünyada büyük ilgi toplamış bir oyunudur. 2020 tarihinde Haziran ayında piyasaya çıkmıştır. Taktiksel bir FPS oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Riot Games’in tüm dünyaya erişeme açmasıyla Valorant, kabaca %90 Counter Strike, %100 Overwatch denebilir.

Valorant Nasıl Oynanır?

Valorant nedir sorusunu nasıl oynandığını anlatmadan tamamen açıklayamayız. Beşer kişilik takımlar vardır, karşı karşıya gelen takımlardan biri saldırı diğeri de savunma yapar. İki devrede ve toplam 25 turda oynanmaktadır. 13 tur kazanan takım zafere ulaşmış olur. Başlangıçta bir 30 saniyelik satın alma süreci olur; zırh, silah ve yetenek satın alma tamamlandıktan sonra oyun başlar. Saldırı ‘Spike’ adı verilen bir cihazı hedef noktalara yerleştirmeye çalışmaktadır. Savunma ise buna engel olmaktadır. Bu takımlarda birbirinden farklı özelliklere sahip karakterlere ulaşabilmektesiniz. Oyundaki karakterler:

  • Brimstone: Kotnrol uzmanı rolündedir. Yangın bombası, görüşü kısıtlayan duman bulutları atmaktadır. Yüksek hasar veren uydu saldırıları yapmaktadır ve yere atı hızını arttıran kuvvet işaretlerini de yerleştirmektedir.
  • Breach: Bu karakter öncü rolündedir. Duvardan geçerek kör eden atışlar yapmaktadır. Sarsıntılar yaparak düşmanı sersemletmekte ve deprem oluşturmaktadır.
  • Jett: Hızlıca ileri fırlama, havaya sıçrama, görüşü engelleyen sis bulutları gibi özellikleri vardır. Tek vuruşta düşman öldüren bıçaklar fırlatmaktadır.
  • Cypher: Görüş kısıtlama, yavaşlatan kafesler atma, bubi tuzaklar, gizli kameralar bu karakterin özellikleridir. Ölen bir düşmanı kullanarak tüm düşmanların yerini tespit edebilmektedir.
  • Raze: Valorant nedir yazımıza bakarken seveceğiniz bir karakterde Raze’dir. Düellocu rolünde olan Raze, patlayıcı çanta ve parça etkili bombalar fırlatmaktadır. Düşmana hasar veren botlar atarak aynı zamanda yüksek hasar veren roketatarlar kullanmaktadır.
  • Omen: Kontrol uzmanı olarak menzil kısıtlayan gölge atışlar ve küreler fırlatmaktadır. İleri doğru kısa mesafede ışınmaktadır ve haritaların istediği yerine de ışınlanma özelliği bulunmaktadır.
  • Phoenix: Düellocu olan bu karakter kör eden işaret küreleriyle, kendini iyileştirebilmesiyle ve rakibe hasar vermesini sağlayan ateş topları fırlatmasıyla dikkat çekmektedir. Ateşten duvarlar örer ve belli bir süre içinde ölünce işaretlediği yerde yeniden doğabilmektedir.
  • Sova: Hasar şoku veren okları, düşmanı gösteren keşif oklarına da dönüşebilmektedir. Baykuş dronu kullanır ve duvarlardan geçip hasar okları fırlatmaktadır.
  • Sage: Yavaşlatma küresi, iyileştirme küresi, duvar ören bariyer küreleriyle gözcü rolünde bir karakterdir. Ölen bir takım arkadaşını diriltebilmektedir.
  • Viper: Kontrol uzmanı olarak zehir küresi fırlatır, zehir duvarı örer ve zehir kapsülü fırlatmaktadır. Görüşü kısıtlayıp zehir veren bulutu oluşturmaktadır.

Valorant Ücretli Mi?

Standart ve minimum seviyedeki sistem gereksinimlerini günümüzde kolaylıkla karşılayabileceğiniz bir bilgisayarınız muhtemelen vardır. Maksimum seviyede bir oyun deneyimi için dahi sistem gereksinimleri elde edilebilmektedir. Valorant nedir yazımızla oyun severleri ücretsiz bir deneyimle karşılaştırıyoruz. FPS deneyimlerini sevenler ücretsiz bir oyun deneyimini Valorant indirerek yaşayabilmektedir.

Valorant Kaç GB?

Valorant kaç GB sorusu Valorant nedir cevabını aldıktan sonra mutlaka merak edeceğiniz bir diğer sorudur. Bilgisayarınızda 9 GB bir depolama alanı bulunuyorsa bu üst seviye sistem gereksinimleri olmayan oyunda çok eğlenebilirsiniz. Intel i3 işlemcili ve 4 GB RAM’e sahip, günümüzde birçok kişinin elinde olan bilgisayarlarda Valorant oyun deneyimi tatmin edici bir şekilde yaşanabilmektedir.

Yorumlar (0)

wave
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum Yaz

wave
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekli. Üye girişi yapmak için tıklayın.
-->

Kapatmak için ESC tuşuna basın