MMORPG Oyunlar

MMORPG Oyunlar

Oyun sektöründe gelişim durmaksızın devam ederken sürekli olarak yeni oyun türler tanıtılıyor ve geliştiriliyor. MMORPG oyunlar yıllardır hayatımızda var. Günümüzde popülerliği bir miktar azalsa bile büyük bir oyuncu kitlesini korumaktadırlar. Massive Multiplayer Online Role Playing Game şeklinde açılımı bulunmaktadır. Yani çevrimiçi oynanabilen, büyük haritalarda çok oyunculu biçimde oynanan oyunlara MMORPG denilmektedir.

Oyun piyasasında en önemli olan şey günümüzde online olarak oynanabilmesidir. MMORPG tarzı oyunların da hala büyük bir kitleye sahip olmasının bir nedeni budur. Tek ya da takım halinde oynanabilenler, görevler ve savaşlar, deneyim puanları kazanmak yer alır. MMORPG oyunlarında en önemli şey de oyuncunun karakterini geliştirmesidir. RPG, yani gerçek zamanlı rol yapma oyunlarından en çok ön plana çıkanlara birlikte göz atalım.

MMORPG Oyunlar Hangileridir?

Çok uzun yıllardır piyasada var olan MMORPG oyunlar bulunmaktadır. Ek olarak bu oyunların ortaya çıkma süreci de uzun sürmektedir. Sebebi de oldukça geniş kullanıcının eş zamanlı olarak oynayacak olmasıdır.

 • Guild Wars 2: Çok büyük bir açık dünya haritasına sahiptir. Türün diğer oyunlarına göre daha az görev barındırmaktadır. Mini hikayelerden oluşmaktadır ve birbirini takip eden bölümleri bulunmaktadır. Ücretsiz olarak oynanabilmektedir, ancak tamamına erişmek için ek paketler satın almayı gerektirmektedir.
 • Skyforge: eşsiz dünya kombinasyonu, mükemmel erken oyun ve muhteşem sınıf sistemiyle ilgi çekici MMORPG oyunlarından birisidir. Klasik olan yetenek ağaçlarının önüne geçerek oyuncuları kişisel keşiflere ve deneyimlere iter. Doğrusal hikayesi haricinde büyük haritada ekibinizle keşifler yapabilmektesiniz.
 • Neverwinter: Tematik anlamda Dungeons & Dragons tarzındadır. Masa oyunundan yerleri, büyüleri, sınıfları ve yetenekleri dijital ortama taşımıştır. Birçok ücretsiz ek paketi yayınlanmıştır, ancak ilerledikçe ücretsiz oynamak güçleşmektedir.
 • The Lord of the Rings Online: MMORPG oyunlar içinde Tolkien orta dünyasıyla mükemmel bir ortam oluşturmaktadır. Sınıflar, ırklar, güçlü bosslar ve mekanlar Yüzüklerin Efendisi dünyasında en iyi şekilde bulunmaktadır. Ücretsiz olarak oyunculara sunulmaktadır.
 • Final Fantasy XIV: Hikayesiyle sıradanlıktan uzak ve seçebileceğiniz farklı sınıflar sunmaktadır. Bu oyun aylık abonelik gerektirmektedir.
 • Lost Ark: Lost Ark hikayesinden ziyade mekanikleri ve görevleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir.
 • RuneScape: Birbirinden farklı becerileri ve yetenekleri bulundurmasıyla dikkat çekmektedir. Balıkçılık gibi günlük becerileri de barındırarak sadece savaş yeteneklerine yer vermemektedir. Gerçekçi bir grafik tasarım yerine animasyon tarzı fantastik bir deneyim sunmaktadır.
 • Albion Online: Ücretsiz bir deneyimde Albion Online oyuncular tarafından sevilenlerden birisidir.
 • DC Universe Online: DC dünyasını sevenler için başarılı bir oyun deneyimi sunuyor, fakat ücretli olması biraz üzücü hale getiriyor.
 • Elyon: Son zamanlar MMORPG oyunları arasında yenilerden biri olarak göz alıcı grafikleri ve akıcı oynayışıyla dikkatleri üzerine çekti.
 • Star Wars: The Old Republic: Star Wars hayranları için Yüzüklerin Efendisi gibi kurulu düzeni olan, sınıfları ve ırkları halihazırda bir evrendir. Günümüzün en iyilerinden birisi olarak da kabul edilmektedir. Cumhuriyet ve İmparatorluk arasında sekiz farklı sınıftan istediğiniz seçebilirsiniz. Karakterlerin her birinin hikayesi vardır, yani klasik MMORPG’den daha derin hikayelere sahiptirler.
 • ArcheAge: Oyuncu sayısında bir miktar kayıp yaşamış olsa da açık dünyası ve zevkli denizcilik mekanikleriyle başarılı olarak sadık oyunculara sahip olmuştur.
 • New World: Oyuncu kaybını büyük oranda yaşasa da yeni güncellemelerle yavaşta olsa kendini toplayan bir oyundur.
 • Guild Wars 2: Tamamıyla ücretsiz bir oyun ve MMORPG oyunlar arasında en iyilerden birisidir. Tek düze bir oynayış, sürekli görev tamamlama yerine daha canlı etkinlikler sunmaktadır. Dinamik bir dövüş mekaniği bulunmaktadır. Verdiğiniz komutu izleyip bitmesini beklemek yerine burada yeni hamlenize hazırlanmaya devam edebilmektesiniz.
 • Eve Online: Bin kişilik uzay savaşlarını, ekonomi, ihanet ve madenciliği bünyesinde barındıran bir oyundur. Var olan en oyuncu odaklı MMORPG oyunlardan birisi olduğunu söylememiz mümkündür.

En iyi MMORPG Oyunlar Hangileridir?

MMORPG oyunlara değinirken yukarıda bahsetmediğimiz bazı oyunlar bulunmaktadır. Onlara özellikle en iyi MMORPG oyunlar başlığı altında değinmek istedik. Çünkü bunlar en çok oynanan ve en iyiler olarak kabul edilenler. Bakalım bu oyunlar hangileri?

 • Black Desert Online: Sakin bir MMORPG oyunlar arıyorsanız bu oyundaki çok fazla aksiyon size iyi gelmeyebilir. Öğrenmesi ve oynaması zor oyunları sevenlerin çok zevk aldığı bir deneyim Black Desert Online dünyasında sunulmaktadır. Kaos, kılıç dövüşleri, ciddi anlamda büyük bir açık dünya haritası isterseniz tam sizlere göre bir oyundur.
 • World of Warcraft: Shadowlands: 10 yılı geçkin süredir çok popüler olan World of Warcraft MMORPG oyunlar dendiğinde akla ilk gelenlerdendir. Grafik revizyonları, yeni sınıfları, ırkları ve yeni kıtalarıyla sürekli ilgi toplamayı başarmaktadır. Açık dünyada dolaşarak güçlü bossları kesebilmekte, ek olarak NPC’lerinizi kendi maceralarına yönlendirebilmektesiniz.
 • Metin 2: Üç imparatorluğun savaşına dahil olmak için ninja, şaman, savaşçı, lycan, sura karakterlerinden birisini seçmelisiniz. Canavarları avlayarak level atlayıp karakterinizi güçlendirdiğiniz bir deneyim sunmaktadır. 40 levelden sonra arkadaşlarınızla toplu oynayabilmektesiniz.
 • Knight Online: Tek ya da çoklu oyunculu olarak oynanabilen 2002 yılında geliştirilmiş MMORPG oyunları içinde yer alır. Org ya da insan ırklarından birini seçmeniz gerekmektedir. Canavar avında alınan XP ile level alabilirsiniz. Oyunda priest, asas, mage, warrior olmak üzere 4 farklı karakter bulunmaktadır.
 • Silkroad Online: Oyun Avrupa ve eski Asya arasındaki kültürel, ticari ve ekonomik faaliyetler üzerine tasarlanmıştır. Detaylı bir haritası bulunmaktadır. Avcılar, hırsızlar, tüccarlar olarak üç meslek grubu bulunur. Ticari bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Blade and Soul: Bir tür Kore fantezi dövüş oyunudur. Farklı ırklar ve sınıfın bulunduğu oyunda çeşitli zindanlar tamamlamak için takımlar kurulabilmektedir. Diğer oyuncularla PvP yapılarak güç test edilebilmektedir.
 • Cabal Online: Bu oyun tekno punik ve post apokaliptik konuları işlemektedir. Savaş hareketleri, skill sistemleri çok iyi tasarlanmıştır. Gerçek dünya benzerliği yüksek seviyeli animasyonlar barındırmaktadır. Tuzakları, bilmeceleri, güçlü bossları ve oyunları alt etmeyi gerektiren MMORPG oyunları arasındadır.
 • The Elder Scrolls Online: RPG dünyasının efsanelerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Skyrim’den 1000 sene öncesine giderek çok oyunculu bir deneyim yaşıyorsunuz, ancak tek başına oynamanız da mümkündür.

Yorumlar (0)

wave
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum Yaz

wave
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekli. Üye girişi yapmak için tıklayın.
-->

Kapatmak için ESC tuşuna basın