Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili Ekran Kartı Nedir?

Dahili ekran kartı; Bilgisayarın ekran gereksinimlerin işlemci aracılığıyla çözmesidir. Kısaca ifade etmemiz gerekirse paylaşımlı olarak tabir edebileceğimiz bir ekran kartı işlevini yerine getirir. Dahili ekran kartları, sistemdeki diğer ekipmanların desteğiyle görev alır. Dahili ekran kartlarıyla bilgisayarın güçlü oyunları açabilme ya da birçok kurgu programlarını kullanabilme yetkisi söz konusu olur.

Dahili ekran kartları işlemci ya da anakarta gömülü halde kullanılır. Cihazın ekrana görüntü vermesine yardımcı olan bir donanım parçasıdır. Ekran kartının sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayacak özel komutlar iletir. Dahili ekran kartlarının bellek gereksinimlerini karşılama şekli RAM üzerinden yapılır.

Dahili Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Dahili ekran kartından söz ettiğimiz zaman işlemcinin daha fazla efor sarf ederek çalışması anlamına gelmektedir.  Bir bilgisayarda dahili ekran kartının yer alması, işlemcinin de iki iş yapması anlamına çıkar. Kimi durumlarda ise anakart üzerine bakıldığı zaman ayrı şekillerde bir ekran yongası durduğunu görmekteyiz. Böyle durumda bile paylaşımlı ekran kartı sınıfına girmiş olduğunu bilmelisiniz.

Paylaşımlı ekran kartı neden dendiğinden söz edecek olursak; bilgisayarınızda 4GB bir RAM varsa, hepsini kullanmaz. İhtiyaç olunan kısmı kullanarak tasarruf yapar. Bu yüzden dolayıdır ki sağlamış olduğu en önemli avantajlarından biri enerji tüketimi olacaktır. Dahili ekran kartları, tasarruflu şekilde bir enerji tüketiminin yapılmasını sağlar.

Dahili ekran kartlarının enerji yönünden tüketim konusunda tasarruf sağlaması, bataryanın daha geç şekilde tüketilmesini sağlar.

Dahili Ekran Kartının Avantaj ve Dezavantajları

Bilgisayar için ihtiyaç duyulan pek çok donanım malzemeleri bulunur. Onlardan biri olarak ise dahili ekran kartı olduğunu söyleyebiliriz. Dahili ekran kartlarının avantajlı ve aynı zamanda da dezavantajlı yanları var. Dahili ekran kartı avantajları nelerdir diye sıraladığımız zaman:

  • Bilgisayarın elektrik tüketimi daha az olacaktır
  • Dizüstü bilgisayarlar açısından az elektrik tüketimi avantajlı hale dönüşür
  • Bataryanın bitmesi gibi istenmeyen sorunlarla karşılaşılmaz

Dahili ekran kartı dezavantajları nelerdir diye incelediğimiz zaman şöyle sıralamaya başlayabiliriz:

  • Dahili ekran kartı işlemcinin daha fazla şekilde çalışmasına neden olur. Bu durumda ister istemez bilgisayar açısından sıkıntılı bir duruma dönüşebilir
  • Performans kaybı
  • Bilgisayar oyunlarını oynanırken zorluk yaşama
  • Tasarım, oyun, çizim, programlar, oyun dahili ekran kartıyla biraz zor olabilir

Bu sebepten dolayıdır ki dahili ekran kartları ile birlikte bir de harici ekran kartlarına ihtiyaç duyulma durumu söz konusu olabiliyor.

Dahili Ekran Kartı İle Oyun Oynanır Mı?

Dahili ekran kartı ile oyun oynanır mı sorusu oyuncuların çok sık araştırdığı konulardan biridir. Yüksek kapasiteye sahip olan oyunları oynama konusunda dahili ekran kartları yetersiz kalabilir. Çünkü bilgisayarda dahili ekran kartı olduğu zaman işlemcinin daha da fazla şekilde çalışması anlamına çıkar. Android oyunlarda dahili ekran yongası ile oyunları sorunsuz şekilde oynayabilmeniz mümkündür.

Yorumlar (0)

wave
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum Yaz

wave
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekli. Üye girişi yapmak için tıklayın.
-->

Kapatmak için ESC tuşuna basın